Finnorszgban a ktelez iskolai oktats ht ves kortl tizenhat ves korig tart. A finn iskolarendszer a ktelez oktatsi intzmnyeket (ltalnos iskola s als szint kzpiskola), a fels szint ltalnos s szakmai kzpiskolkat, a felsoktatsi intzmnyeket, valamint a felntt oktats intzmnyeit foglalja magban.
A ktelez oktats kilenc vig tart, az ltalnos iskolban s az als szint kzpiskolban zajlik. Az elbbi hat, az utbbi hrom vig tart.
A kzpfok oktats als s fels szintre oszlik. Az als szint kzpiskola utn a dikok szmos fels szint kzpiskola (hrom ves kpzs, mely rettsgivel zrul), illetve szakkzpiskola (kt vagy hrom ves kpzs, a vgn szakmai vizsgval) kztt vlaszthatnak.
A felsoktatsban Finnorszg hsz egyeteme s harminc mszaki fiskolja vesz rszt. Az orszg legnagyobb egyeteme a Helsinki Egyetem, amelyet 1640-ben alaptottak.
Minden finn egyetemen mkdik tovbbtanulsi kzpont, amely tovbbi szakmai kpzsi lehetsgeket biztost. Ezek a kpzsek kltsgtrtses rendszerben mkdnek s nem adnak diplomt vagy szakmai vgzettsget, de a munkltatk krben nagyra becsltek s keresettek. A tovbbtanulsi kzpontok a diploms munkanlkliek szmra is knlnak kurzusokat.
Egyre npszerbb a felnttoktats, melynek keretben vente mintegy egymilli felntt tanul vesz rszt klnbz nyitott-, illetve tvoktatsi kpzsen, valamint nyri egyetemeken.
Blcsde
Finnorszgban a gyermekeknek nem ktelez az iskolakezds eltt nevelsi-oktatsi intzmnybe jrni. A finn jogszablyok rtelmben azonban a hrom vesnl fiatalabb gyermekek szmra az nkormnyzatoknak ktelez blcsdket fenntartaniuk.
voda
A trvny szerint minden iskols kor alatti finn gyermeknek joga van vodba jrni. Az nkormnyzatok, illetve nhny non-profit szervezet biztost vodai elltst, mely a gyermek szletstl hat ves korig vehet ignybe. Az intzmnyek tbbsgben iskola-felkszt foglalkozsokat is tartanak az 5-6 veseknek. 2001-tl minden hatves gyermek jogosult iskolai elkszt oktatsban rszt venni.
Ktelez oktats: ltalnos iskola s kzpiskola als tagozat
Oktatsi intzmnyek s a kpzs idtartama
A tanktelezettsg (ltalnos iskola s als szint kzpiskola) a 7-16 v kztti gyermekekre vonatkozik s kilenc vig tart. Kt rszre oszlik, az als (1-6. v) s a fels (7-9. v) tagozatra, azonban ez egy egysgnek, az ltalnos iskolai oktatsnak tekinthet. Az als tagozatban egy tanr tantja valamennyi tantrgyat, majd az utols hrom vben klnbz szaktanrok vgzik az oktatst.
Tanv
Az iskolav augusztusban kezddik s mjusban, a 22. ht utols munkanapjn r vget. A tanv 190 napbl ll, mely szi s tavaszi flvre oszlik. Tanv kzben egy hetes karcsonyi vakci van, a nyri sznet pedig tz htig tart.
Tandj
A ktelez oktats tandjmentes. Ezen kvl biztostjk az ingyenes tkezst a dikok szmra. Amennyiben valamely tanul tbb mint 5 kilomterre lakik az iskoltl, akkor az intzmny gondoskodik az utazsrl.
Nyelv
ktelez oktats als tagozatban brmely idegen nyelv ktelezknt s vlaszthatknt is tanulhat. A leggyakrabban oktatott idegen nyelvek az angol, a francia, a nmet s az orosz.
rtkels
tanulkat minden tanv vgn s legalbb egyszer a tanv sorn (ltalban az szi flv vgn) rtkelik. Finnorszgban az rdemjegyek 4-10-ig terjednek, ahol a 4-es elgtelen, a 10-es pedig kivl teljestmnyt jelent.
Bizonytvny
ktelez oktats befejeztvel a tanulk bizonytvnyt kapnak, amellyel fels szint kzpiskolban vagy szakkzpiskolban folytathatjk tanulmnyaikat. A zr-bizonytvnyt akkor lltjk ki, ha a tanul az ltalnos iskolai tanulmnyok teljes kilenc vt sikeresen elvgezte. A vlaszthat 10. vfolyam elvgzsrl kln bizonytvny kerl killtsra.
Kzpfok oktats
Oktatsi intzmnyek s a kpzs idtartama
Finnorszgban a fels szint kzpiskola nem ktelez, de az ltalnos iskolai tanulmnyaikat sikeresen befejez tanulk jogosultak rszt venni gimnziumi, illetve a szakkzpiskolai oktatsi kpzsben 16-19 ves koruk kztt.
A kzpiskola brmelyik formjnak befejezse valamely felsoktatsi intzmnybe trtn jelentkezsre jogostja fel a tanulkat.
A gimnziumi oktats tanterve hrom vre pl, a dikok ezt azonban elvgezhetik kt vagy ngy v alatt is. Nincsenek osztlyok, a dikok maguk vlasztjk meg a tanulni kvnt trgyakat, s nll tanrendet alaktanak ki. A trgyaknak hrom csoportja van: ktelez, specilis s alkalmazott trgyak. Minden tanulnak teljestenie kell a ktelez trgyakat, valamint bizonyos szm rt a specilis s alkalmazott trgyakbl. Egyes fels szint kzpiskolban az oktats idegen nyelven folyik.
Felvteli kvetelmnyek
Minden dik, aki rendelkezik a ktelez oktats befejezst igazol bizonytvnnyal, jelentkezhet fels szint kzpiskolba. A jelentkezsek a kzponti nemzeti rendszeren keresztl trtnnek. A tanulk jogosultak felvteli krelmet benyjtani brmelyik, az orszgban kzpiskolai oktatst biztost oktatsi intzmnyhez. A felvteli eljrs sorn az intzmny elssorban a tanul korbbi tanulmnyi eredmnyeit veszik figyelembe. A szakkzpiskolk felvteli kritriumai kztt azonban szerepelhet a tanul korbbi munkagyakorlata, illetve az esetleges felvteli s kpessgi tesztek eredmnyei is.
Tandj
Az oktats ingyenes, azonban az iskola krhet hozzjrulst a taneszkzk, knyvek beszerzshez.
Nyelv
A fels szint kzpiskolban a dikok sajt anyanyelvkn kvl a msik hivatalos nemzeti nyelvet (svd), illetve idegen nyelveket tanulnak.
rtkels
A tanulk teljestmnyt az egyes kurzusok s tanulmnyi modulok elvgzse utn rtkelik. Az elrt szm kurzus teljestse esetn a tanulk zr-bizonytvnyt kapnak. A fels szint kzpiskolai tanulmnyok rsbeli rettsgi vizsgval zrulnak, melyet a dikok ltalban 19 ves korukban tehetnek.
Bizonytvny
fels szint kzpiskolai kpzst a ktelez s a vlaszthat tantrgyak elvgzse esetn fejezhetik be a tanulk. A gimnziumban tanul dikok a teljes tananyag s az rettsgi vizsga teljestst kveten kln zr-bizonytvnyt kapnak, mely tartalmazza a teljestett vizsgatrgyak megnevezst s a kapott osztlyzatokat is.
Felsoktats
Oktatsi intzmnyek s a kpzs idtartama
A finn felsoktatsban 20 egyetem s 30 mszaki fiskola vesz rszt. Az orszgban kzgazdasgi s llamigazgatsi, mszaki, mvszeti egyetemek is megtallhatak. A mszaki fiskolk az egyetemekkel prhuzamosan mkdnek, az itt megszerzett kpestsben nagyobb hangslyt kapnak a szakmai, gyakorlati ismeretek.
Felvteli kvetelmnyek
ltalnossgban elmondhat, hogy a finn felsoktatsi intzmnyekbe azok a tanulk nyerhetnek felvtelt, akik rettsgi bizonytvnnyal vagy szakkzpiskolai zr-bizonytvnnyal rendelkeznek. A felsoktats minden terletn ltszmkorltozs rvnyesl. A felvtelre kerlk ltszmt az intzmnyek az Oktatsgyi Minisztriummal val egyeztets utn hatrozzk meg.
Tandj
Finnorszgban a felsoktats ingyenes, azonban a tanknyvek, az tkezs s az utazs kltsgeit a dikok maguk fedezik. A felsoktatsban rsztvev dikok sztndjra is plyzhatnak. Nhny egyetemi szervezetnek tagdjat kell fizetni, ez azonban szmos szolgltats s rengedmny ignybevtelre jogostja fel a hallgatkat.
Egyetemek
Az egyetemi tanulmnyok elvgzsvel a hallgatk a kvetkez tudomnyos fokozatokra tarthatnak ignyt:
-3 ves nappali tagozatos kpzs esetn n. Bachelor-fokozat (BA)
- 5 ves nappali tagozatos kpzs (vagy Bachelor fokozatot kvet tovbbi 2 v) esetn n. Master fokozat (MA)
- doktori cm a Master fokozatot (MA) kvet 4 ves nappali tagozatos kpzs esetn (PhD)
A finn oktatsi rendszerrl tovbbi informcit a finn Oktatsgyi Minisztrium (Opetusministeri), a Nemzeti Oktatsi Bizottsg (National Board of Education), valamint a finn Nemzetkzi Mobilitsi Kzpont (Centre for International Mobility) honlapjn tallhat.
Finnorszgi sztndj-lehetsgek a Magyar sztndj Bizottsg honlapjn tallhatk.
http://www.euvonal.hu/index.php?op=mindennapok_tagallamok&id=12
|