Finnorszg az vszakok fldje. Kk s fehr zszlaja hfehr telekrl s a nyr kkvz tavairl mesl. A kett kztt ott a drmai tavasz, mikor hetek alatt minden zldbe borul; valamint az sz, annak vrses-barns forgatagval a vros terein.
Finnorszg csak 1917 utn vlt fggetlenn. Eltte idegen orszgok irnytottk - Svdorszg, majd Oroszorszg -, knnyztatta trtnelmket a tllsrt folytatott kzdelem hatrozza meg. Finnorszg minden bizonnyal Skandinvia legkevsb megrtett s kultrlisan legelhatroltabb orszga.
A finn nyelvet a svdek egszen a XIX. szzadig tiltottk, mikoris Elias Lnout 1835-ben megrta a Kalevalt, a finn npmesk gyjtemnyt, mely gyorsan meghataroz alapjv vlt egy tisztn felismerhet finn nemzeti kultrnak. A mre hatssal volt a nemzeti romantika mozgalma a mveszetben, mely a XIX. szzad msodik feltl kezdett felvirgozni. Ehhez jrult hozz Jean Sibelius zenje, mely az oszgnak egyni hangott adott.
Finnorszg nagyrsze sk terlet, tavakkal s erdsgekkel bortva, m ennek ellenre terlete jl elklnthet rszekre oszthat. Dlen tallhat Helsinki, harmonikus ptmnyeivel s mzeumaival; a nagy kiterjeds, tavakkal teli rgi a fvrostl szakra az ipar s a turizmus kzpontja; Ostrobothnia nyugatra homokos tengerpartjairl s elbvl, rgi pleteirl hres, e rgi a finn kisebbsgnek otthona is egyben. A messzi szakon tallhat Lappfld, a kirndulk lma, annak zubog folyival, magnyos vzesseivel, egyedi szmi kultrjval s a szintn hres vilgos jszakival. Leginkbb Finnorszg ezen rsze hasonlthat a Sibelius mvben bemutatotthoz, mely feledhetetlenl fennsges.
|