A finn sznhz, a finn drma az 1800-as vek kzepn, a nemzeti felemelkeds korban szletett meg. Aleksis Kivit (1834-1872) nemzetnk nagy rjaknt tiszteljk, rta a Kullervo-tragdit s a Nummisuutarit c. vgjtkot (magyarul Pusztai vargk). Strindberg eltt J.J. Wecksell Daniel Hjort c. drmjt tartottk a legjelentsebb svd nyelv sznmnek. A Finn Sznhzat 1872-ben alaptottk, melynek msora az 1930-as vekben hatalmas sikereket aratott. A msodik vilghbort kveten megnyltak a hatrok, a nemzetkzi hatsok nem kerltk el a sznhzi letet sem. Az amerikai realizmus, a francia analitikus megkzeltsi md, az orosz drma gyorsan teret nyert a finn sznpadokon. ltalnoss vlt a klfldi szntrsulatok vendgszereplse.
Az 1960-as vek radiklis nemzedke mvszeti s politikai konfliktusokat hozott a felsznre, m ezek nem vezettek forradalomhoz, hanem a rgi s j nzpontok lassacskn fegyelmezetten sszeolvadtak. A rgi sznhzi struktra tovbb lt mg az 1990-es vekben is, de a framban megjelent a mvszeti megjts programja. Az innovci azonban mg a nemzetkziv vls idejn sem tudta megrendteni sznhzmvszetnk f slypontjait: mvszi tolmcsols, kznsgkzeli tma, rendezkzpontsg, a kimondott sz jelentsge.
Finnorszgban jelenleg mintegy 60 sznhz mkdik, kzlk a legrgebbiek a Nemzeti Sznhz s a Helsinki Svd Sznhz. Nemzetkzi mrcvel mrve a finn sznhzak nagyon sok anyagi tmogatst kapnak, hiszen a kultrban elfoglalt helyk rendkvl fontos, s mert a sznhzba jrk krt folyamatosan szeretnnk bvteni. A nagy sznhzak mellett szmos kisebb szntrsulat, ill. amatr csoport is mkdik. Nyaranta a finnek szvesen jrnak szabadtri eladsokra, sznhzfesztivlokra, ahol fknt komdival s npsznmvekkel szrakoztatjk a nagyrdemt.
Tnc
2000 elejn a finn llam 12 tncegyttest tmogatott, rajtuk kvl van mg nhny tucat tnccsoportunk, szmos szabadsz koreogrfusunk s tncosunk. A kt legnagyobb tncegyttesnk a Finn Nemzeti Balett s a Helsinki Vrosi Sznhz tnckara. A tnceladsok mennyisge s a nzszm az 1990-es vekben jelentsen emelkedett azt kveten, hogy megindult a hivatsszer tncosok kpzse. Koreogrfusaink s tnccsoportjaink gyakran szerepelnek klfldn. A finn tnc nagy felfutsa az utbbi vtizedekben egy tredkes hossz trtnet folytatsa. Tncmvszetnket nagyban gazdagtotta az a krlmny, hogy Finnorszg kelet s nyugat hatrn fekszik. Benne egyeslnek a nemzetkzi tncmvszetet meghatroz irnyok. A finn tncrl elmondhatjuk, hogy intenzv, tmaszkodik a tncosok drmai rzkre, valamint hogy ragyog mvszi, fny- s hangtechnikk gymlcse.
A finn opert 1921-ben alaptottk, Edvard Fazernak ksznheten elssorban balettegyttesknt. Az els eladst, a Hattyk tavt, 1922-ben tartottk. A msodik vilghbor utn a finn tncmvszet a balett sikernek ksznheti fejldst, valamint annak, hogy orosz balettmesterek csiszoltk a tehetsgeket. Egszen az 1990-es vekig a finn balett szoros kapcsolatban llt Oroszorszggal, de termszetesen a nyugati kapcsolatok is ltek. Jorma Uotinen igazgatsa alatt (1992-2001) a prizsi opera szmos balettklasszikust msorra tztk Helsinkiben.
1920 s 1940 kztt sok modern, szabadtncot kvet iskolt alaptottak. A hatsok elssorban Nmetorszg fell rkeztek, hiszen a finn tncosok az 1920-30-as vekben ott tanultak vagy dolgoztak. A msodik vilghbor utn ezek a kapcsolatok megritkultak, s ez az irnyzat egyfajta amatr blyeget kapott. Az 1960-as vekben a modern tnc felvelsnek lehettnk tani, amelyre elssorban az amerikai jazz volt hatssal. Az 1970-es vekben a modern tnc teljesen elfogadott vlt, a Finn Nemzeti Balett mellett j hivatsos tncegyttesek szlettek. Ezek kzl a legfontosabb a Raatikko tncsznhz. Az 1990-es vekben vgbement a modern finn tnc mennyisgi s mvszeti felvirgzsa.
Manapsg a finn tncvilg meghkkenten sokoldal, melyben a nemzetkzi s a finn hatsok sszeolvadnak, az j technika s az j mdia lehetsgeit remekl felhasznljk. Finnorszgban rendezik szak-Eurpa legrgebbi tncfesztivljt (Kuopio tanssii ja soi), melynek programja bemutatkozst biztost a modern finn s nemzetkzi tncmvszet, valamint a balett legjobbjainak.
http://www.finland.hu/public/default.aspx?nodeid=39348&contentlan=28&culture=hu-HU
|