A finn fomatervezs fogalms az 1950-es vekben szletett elssorban Tapio Wirkkala, Timo Sarpaneva s Kaj Franck nagy sikert aratott, rendkvl j minsg termkeinek s mtrgyainak
ksznheten. Az alapok azonban a szzadfordulhoz, a nemzeti romantika korszakhoz kthetk. A Finn Iparmvszeti Egyesletet 1875-ben alaptottk eredetileg kzmves iskolaknt, melybl aztn kifejldtt a hres Iparmvszeti Fiskola. A msodik vilghbor utn Finnorszgnak szksge volt valami j, modern, nemzetkzi identitsra. Erre a kihvsra a mvsz-tervezk kitn vlaszt adtak. Az 1950-es 1960-as vekben a milni triennlkon a finn iparmvszet nagy ttrst rt el, a finnek fantziads egyszersge risi figyelmet keltett.
 Kaj Franck 1948-ban tervezte a Kilta tkszletet
A triennlk sikernek elzmnyei voltak Alvar Aalto innovatv btorai s vegtrgyai az 1930-as vekben, melyekre a nemzetkzi mdia is felfigyelt. Ekkor szletett pl. az Aalto-vza, mely ksbb a finnek egyik jelkpv vlt. A triennlk termse viszont a Domus-szk, a Kilta-kszlet, a Muurame-btor, a Fiskars-oll, a Marimekko-szoknya. Az 1970-es vekben megjelen alapanyagok, a manyag s az vegszl, j lehetsget knltak a sznek s a formk tekintetben. Yrj Kukkapuro, Eero Aarnio kerek formi s harsny sznei meghdtottk a vilgot. Az 1980-as vekben a tervezk visszatrtek a fhoz, illetve a fmet a fval kombinltk. Ugyanebben az vtizedben az ipari formatervezs szerepe egyre nvekedett, a kpzmvsz vezette tervezsrl ttrtek a termkfejlesztsi csoportok alkalmazsra, melyben a formatervez csupn egy volt a szakemberek a csapatban. Az 1990-es vekben a formatervezs hangslyos szerephez jutott a termkfejleszts sorn. Erre az idre tehet a finn globlis termkek megjelense: Nokia, Suunto, Metsopaper, Ponsse, Polar.
A vizulis mvszeti oktats Finnorszgban igen fejlett s szleskr. A formatervezk soha nem voltak udvari vagy fri mvszek, nekik mindig is meg kellett kzdenik a napi gondokkal. Ebbl szletett meg az szinte finn formatervezs hagyomnya. A finn trgyak olyanok mint a finn termszet: egyszerek, tisztk, hvsek, nha zordak is. A hideg s nyugodt formk fejlett technolgit rejtenek. Az utbbi vekben a finn formatervezk rdekldse egyre inkbb a fejlett technolgiai termkek, rszegysgek, gpek, kszlkek fel fordult, de tovbbra is kedvelik a hasznlati trgyakat, ednyeket is.
Nemzetkzi kutatsok szerint a finn design napjainkban rendkvl versenykpes, mert egyesl benne a szmtstechnikai tuds, az innovci, a magas sznvonal kutats s oktats. Ez adja a versenykpessg s az ipari termels sikernek alapjt most s a jvben. Az j vezredben az ipari formatervezs egyre fontosabb tnyezje lesz a versenykpessgnek, hiszen manapsg mr tbbnyire a klseje alapjn vlasztjuk a termket.
http://www.finland.hu/public/default.aspx?nodeid=39348&contentlan=28&culture=hu-HU
|