Ritkn fordul el, hogy a fvros az orszg kapuja is egyben. Mivel azonban nemigen megy senki szrazfldi ton Finnorszgba, csaknem valamennyi t Helsinkin t vezet. Aki hajval rkezik, mindjrt a vros szvben tallja magt - a kikt kzvetlenl a piactr mellett fekszik, ahol az Espalansi, a fvros pomps bevasrlutcja kezddik. A replvel rkezk is hamar a kzpontba juthatnak: a belvrostl 20 km-re szakra fekv nemzetkzi Vantaa repltrrl repltri buszjrat viszi be ket 35 perc alatt a fplyaudvarhoz.
Helsinki egyszerre tnik nagynak s kicsinek attl, hogy a vros beptettsge levegs, az pletek kztt sok a vz s a zldterlet, a laknegyedek kiterjedtek - noha Helsinkinek csupncsak j flmilli lakosa van. Msfell azonban mgsem tnik a vros nagynak, mert nem felhkarcolk sorjznak benne. Mindez elssorban a hres finn ptszeknek ksznhet, akik egszen sajtos, vilgos stlust fejlesztettek ki, amely annak ellenre, hogy helyenknt mr-mr monumentlisnak tnik, sszhangban ll a termszettel. A kzpontban llva tekintetnk akadlytalanul psztzhatja a tengert, amelybl sziklaszigetek emelkednek ki elszrtan itt-ott.
Sokfle mdja van annak, hogy Helsinkit felfedezzk. Vrosmagja nem tl nagy, gyalogosan is knyelmesen bebarangolhat. Szokatlan, de melegen ajnlott mdja a vrossal val ismerkedsnek a villamossal (3T vonal) tett vrosnz t. Elegend hozz egy kznsges jegy, a jegyrust helyeken ksrfzetet is adnak hozz, amelyben angolul s nmetl is megtalljuk a vonalon fekv nevezetessgek lerst. Vrosnz buszok a dli kikttl s az Esplanadirl indulnak, a stahajk pedig a kiktbl. Gyalogos vrosnz stk indulnak "trtnelmi Helsinki" s "orosz mlt" cmmel.
Mieltt 1917-ben elnyerte fggetlensgt, Finnorszgnak elbb t kellett vszelnie az 500 ves svd, majd az ezt kvet egy vszzados orosz elnyomst. Ezek a vegyes - nyugati, majd pedig keleti - hatsok jelentsen hozzjrultak Helsinki arculatnak megformlshoz. A teleplst 1550-ben alaptotta Gustav Vasa svd kirly, m a monumentlis vroskzpont kialaktsa a 19. szzad elejre maradt. E munkt - krzvel s vonalzval - jszervel egyetlen nagy ptsz, a nmet szlets Carl Ludvig Engel vgezte el. Els megbzsa az j kzigazgatsi kzpont felptse volt, ezt a szkesegyhz, szentus, egyetem s egyetemi knyvtr kvette. Engel neoklasszikus munki egybknt Szentptervrott s Tallinban is lthatk. Idvel Helsinki a nemzeti megjulsi mozgalmaknak is kzpontjv lett. Hazai ptszek tntek fel - Eliel Saarinen s Alvar Aalto -, majd a fggetlensg 1917-es kivvsa utn a finn funkcionalizmus lpett a szecesszi helyre Helsinki meghatroz ptszeti stlusaknt.
Semmi sem vdte meg a vrost az 1944-es kiterjedt orosz lgitmadsoktl, amiknt a lzas, s nem mindig jra vezet hbor utni jjpts szrnyszlttjeitl sem. Mindamellett a vros tenger mellki helyzete meghatroz szerepet jtszott Helsinki rgi fnynek visszalltsban. Mra a finn fvros nem csupn kiktvrosknt jelents, de a hajgyrtsnak s a nemzetkzi trgyalsoknak is fontos kzpontja.
http://www.viita.eoldal.hu/cikkek/utazas/
|