Finn ptszeten szinte kivtel nlkl modern ptszetet rtnk, az utbbi szz v ptett krnyezett. A finn pletllomny meglehetsen fiatal, csupn kb. 13 szzalkt ptettk 1920 eltt. Az 1800-as veket megelz idkbl egyltaln nem maradt fenn tervrajz, s mg azt kveten is csak ritkn ksztettek alaprajzokat. gy Finnorszg esetben nem beszlhetnk akadmiai hagyomnyokrl, legalbbis abban az rtelemben nem, mint Magyarorszgon. Ennek hinya azonban megknnytette az j hatsok befogadst, gy a finn ptszet a kezdetektl fogva nyitott kultra. Az ptszeti formanyelv vltozsval rzkeltettk a modern s dinamikus trsadalom kialakulst. Az ptszek kpzse az 1800-as vekben indult meg, a nk kezdettl fogva rszt vehettek az oktatsban. Signe Hornborg egyike volt a vilg els ni ptszeinek, Wivi Lnn pedig az 1900-as vek elejnek meghatroz egynisge.
A finn ptszet nagy nemzetkzi ttrst rt el a msodik vilghbort kvet ujjpts idejn, de leginkbb az 1950-es vekben. A siker alapjt azonban 50 vvel korbban, az orszg fggetlen felemelkedsvel teremtettk meg. J.M.Richardson, angol ptszeti kritikus, mr az 1930-as vekben felfedez utakat tett Finnorszgba, s tapasztalatairl knyvekben szmolt be a szles nagykznsgnek. Az j vszzad nem hozott hatalmas vltozsokat az ptszet szimbolikus szerepben, hiszen feladata tovbbra is az egysges finn kultra bemutatsa volt. Egy szakrt vlemnye szerint a vilgon nem tallni mg egy, a finnhez hasonl, homogn ptszeti kultrt, amely ugyanakkor nagyon sokoldal s magas sznvonal.
Hagyomny Finnorszgban, hogy ptszetnk szvesen befogadja a nemzetkzi hatsokat. Pl. a nmet Carl Ludwig Engel (1778-1840) ptette Helsinki szinte valamennyi monumentlis plett, s tervezte meg az egsz vroskpet. A klcsnhats napjainkban is zajlik, de termszetesen most mr a msik irnyba is.
 Az Aalto tervezte Finlandia hz
Alvar Aalto(1898-1976) ktsgtelenl a nemzetkzileg legismertebb finn ptsz, a funkcinalizmus kpviselje. Korai munkssgnak legismertebb akotsa a paimioi tdszanatriuma (1933), plyjnak utols remekmveirl emltst rdemel tbbek kztt az n. fehr korszk legismertebb kpviselje a Finlandi hz (1971), amely a legtbb magyar szmra ismers lett az 1975-s Eurpai Biztonsgi rtekezlet (EBE) helysznrl.
A mai finn ptszet szp pldi kzl rdemes kiemelni a berlini nagykvetsget, amelyet 2001-ben a vilg legjobb pletv vlasztottak. Fiatal tervezi: Rauno Lehtinen, Pekka Mki, Toni Peltola. Ms ismert s nagyhats finn ptszek pl. Eliel Saarinen, Erik Bryggman, Raili s Reima Pietil, Kristina Gullichsen, Juha Leivisk, Antti-Matti Siikala, Sarlotta Narjus.
http://www.finland.hu/public/default.aspx?nodeid=39348&contentlan=28&culture=hu-HU
|