A Sarki Fny csodja
Kzp-eurpai ember szmra viszonylag ritka jelensg, de kpen mr bizonyra mindenki ltta, amikor az jszakai gbolt sznpomps fnyjtkba burkolzik. Ezt a jelensget sarki fnynek hvjk, hiszen a fld plusai kzelben lehet szabad szemmel is szlelni. Az ESA, az Eurpai rkutatsi gynksg a NASA-val kzsen egy j program fejlesztsnek ksznheten fnyt dertett a nem igazn stt, st inkbb flttbb fnyes titokra. Ngy rszondt bocstottak a magasba, hogy tanulmnyozzk a naptevkenysg bolygnk mgneses mezejre gyakorolt hatst. A Fld ugyanis lland kereszttzben van, a protonokbl s elektronokbl ll napszl msodpercenknt 750 km-es sebessggel egymilli tonnnyi rszecskt hord bolygnkra. Az gitestet – mint valami sci-fi filmbe – egy hatalmas energiapajzs vdi meg az egybknt hallos „tmadstl”, ami nem ms, mint a Fld mgneses mezeje. Ez a mez mintegy burokknt fogja krbe a bolygt, s eltereli a hallos rszecskket.

Persze nem mindig sikerl teljes mrtkben tvol tartani a rszecskket, nha sikerl tlpnik a vdburkon, s az ionoszfrt is elrhetik, ltalban az szaki- s a Dli Sark kzelben. Ez vltja ki a sarki fny jelensgt. A kutatk krdse az volt, hogy mindez hogyan lehetsges? Az ESA mholdjai vlaszt adtak a krdsre, s kiderlt, hogy a sarki fnyeket az egymsnak feszl mgneses mezk okozzk. A napszl rszecskinek is megvan a sajt mgneses mezejk, amely tltst llandan vltoztatva sszetallkozik a Fld mgnesburkval. Amennyiben a tltsk ppen ellenttes a tallkozs pillanatban, akkor semlegestik egymst, kvzi rvidzrlat jn ltre. Ennek hatsra keletkezik egy un. mgneses rszvihar, amely teresztv teszi a vdpajzsot, s ekkppen juthatnak be a napszl rszecskk az atmoszfrba. Ott a protonok s az elektronok tallkoznak a leveg molekulival, ami kivltja az oly annyira csodlt jelensget, a sarki fnyt.

Fizika vagy mgia?
Az szaki fltekn a sarki fnyt nevezik szaki fnynek is, amelyhez szmos legenda kapcsoldik. szak-Eurpban a Valkrk fnyl pnclzatnak az gen megcsillan tkrzdsnek tekintettk a jelensget, a smik pedig kifejezetten fltek az gi tnemnytl, s teljes csendben maradtak, amg csak vget nem rt, nehogy meglje ket. Skciban a mirrie tncosoknak tulajdontottk a sarki fnyt, az oroszok pedig a srknyok leheleteknt emlegettk. Japnban viszont elterjedt, hogy ha a prok a sarki fny alatt szeretkeznek egymssal, akkor figyermekk szletik. A Klondike-i aranysk szerint a fnyessg nem ms, mint a csillog arany visszatkrzdse, ltszik teht, hogy ki-ki sajt kedve szerint magyarzta a hihetetlen fnyessget… ahogy teszi most az ESA is.
http://www.harmonet.hu/orulet/16663-a-titokzatos-sarki-feny.html
|