Mintegy vtizednyi id alatt a finn ipar tbbet vltozott, mint ahogy azt a legtbb finn gondoln. Az 1990-es vek vgre az addig vszzadokon t az orszg hatalmas erdsgeire alapoz gazdasg egyszer csak azt vette szre, hogy mind hozzadottrtk, mind exportteljestmny szempontjbl az elektronika vlt a legjelentsebb ipargg. Korbban gy fogalmaztunk: "Finnorszg az erdibl l", m ma mr ehhez hozz kell tennnk: "s a Nokibl". s milyen jl l.
A globalizci kzre jtszott tbb, korbban jelents iparg leplsben. Ezek fleg a hazai piacokra termeltek, br nhny exportrknt is megllta helyt. Az emelked jvedelmek is hozzjrultak ehhez a folyamathoz: nem rdemes ruht gyrtani pldul Finnorszgban, olyan cscsmrkk kivtelvel, mint a Luhta vagy a Marimekko. Egy kis orszg termksklja termszetesen mindig korltozott, br a hbor alatt mg olajat is sikerlt ellltanunk tzegbl.
Mindenesetre ma mr a Nokia s a hozz kapcsold cgek a finn ipar zszlshaji. Jvjkkel kapcsolatban nem titkolt aggodalmak is felmerltek, klnsen Kna hatsra, hiszen a mobiltelefonon s egyb elektronikai eszkzk gyrtsa alacsonyabb termelsi kltsggel dolgoz orszgokba vndorol. m mg gy is Finnorszgban marad iparunk dnt rsze legignyesebb termkeinek s az j modelleknek ellltsa.
A Nokia vezetse, kutats-fejlesztsi egysgei, valamint "kapcsolt rszei" szintn Finnorszgban maradnak. Ms vllalatok idevonzsa nem knny feladat a hossz, stt tl, a nehezen elsajtthat nyelv s a magas adk miatt, br ezt rszben ellenslyozza Finnorszg j hre, amelyet biztonsga, a klfldiek szmra is kedvez krlmnyei alapoznak meg. Az v nagy rszben Finnorszg napfnyes s termszeti szpsgekben bvelkedo kpet mutatja.
http://www.finland.hu/public/default.aspx?nodeid=39345&contentlan=28&culture=hu-HU
|