A mai Finnorszg terletre – az utols jgkorszaki jgtakar visszahzdsa utn – az els emberek a Kr. e. 9. vezred msodik felben rkeztek. Kr. e. 8000 krl ltrehoztk a kundai rgszeti kultrhoz tartozsuomusjrvi kultrt, mely kb. a Kr. e. 6. vezred vgig ltezett. A lakossg kontinuitst hangslyoz egyik legjabb elmlet szerint lehet, hogy e npessg a finnugor alapnyelvet megelz urli alapnyelvet beszlte. Akorai fss kermia kultra korszaka a Kr. e. 5. vezred vgig tartott, majd keletrl az tvettk az agyagednyek j dszt stlust – megkezddtt a tipikus fss kermia kultra korszaka, mely kb. a Kr. e 4. vezred kzepig tartott. Ez a vltozs a finn kutatk szerint egy j, finnugor nyelvet beszl npessg bevndorlsra utal a Finn-bl krnykre. A Kr. e. 4. vezred vgtl balti hats (csnak alak harcibalta kultra) rte a fss kermia kultrjnak npessgt, majd a kett sszeolvadsbl – a Kr. e. 3. vezred kzepe tjn – megszletett a kiukaineni kultra. Lassanknt terjed a kezdetleges llattenyszts s a fldmvels. Kr. e. 1000 krl vltak ki a lappok sei az n. kzfinn nyelvi kzssgbl. A Kr. e. 2. vezred msodik felben Dlnyugat-Finnorszg szoros kapcsolatban llt Kzp-Svdorszggal – terjedt a bronz hasznlata. A Kr. e. 1. vezred kzepn kezdtk hasznlni a vasat, majd a Kr. u. 1. vezred folyamn a fldmvel letmd a szrazfld belsejben is terjedt, s a 8–9. szzadban elrte Dl-Karjalt.
Az n. viking-korban (9–11. sz.) a keletre vezet kereskedelmi t a Finn-bl szaki partjn haladt keresztl. A vikingek (normannok) lassan cskken szerept a kereskedelemben ksbb a finnek suomi, hme skarjalai trzse prblta betlteni e trsgben. A 11–12. szzadban kezddtt az n. keresztes hbork kora. A korszak jellegzetessge, hogy fokozdott a svd llam s Novgorod, valamint a katolikus s az ortodox egyhz rdekldse a finnek lakta terletek irnt. 1150 krl kerlt sor IX. Erik svd kirly s Szent Henrik pspk Dlnyugat-Finnorszg elleni els keresztes hadjratra. Turkuban s krnykn megkezddtt az egyhzi szervezet kiptse. A 12–13. szzadtl tbb hullmban telepesek rkeztek Svdorszgbl, akik elssorban a Finn-bl s a Botteni-bl partvidkn telepedtek le. III. Sndor ppa bulljban (1171–72) megemlti a finnekkel kapcsolatban, hogy csak lassan terjed krkben a keresztnysg.
A finneket 1226–27-ben Novgorod fell is tmads rte. Az oroszok betrtek Hme terletre, a forrsok pedig a Karjalban vgzett tmeges erszakos trtsrl szmolnak be. A svdek Birger jarl vezette msodik keresztes hadjrata a 13. szzad kzepn Hme elfoglalsval rt vget, ekkor a svd felsgterlet mr a Kymi folyig terjedt. A karjalai terletekrt indtott harmadik keresztes hadjratra 1293-ban kerlt sor. A hdtsok biztostsra Torgils (Tyrgils) Knutsson svd kormnyz vezetsvel elkezdtk pteni Viipuri (Viborg) vrt. A Svdorszg s Novgorod kztti hborskodsoknak a Phkinsaariban (svd, orosz s nmet nevn is emlegetik: Nteborg, Orehovec, Schlsselburg, ma Petrokreposzty) kttt bke vetett vget, amelyben meghatroztk a kt llam kztti hatrt. Karjala nagy rsze Novgorod befolysa al kerlt. Finnorszgot sterland (Keleti tartomny) nven Svdorszghoz csatoltk.
Svdorszgban 1351-ben lpett rvnybe – els rsos trvnyknt – Magnus Eriksson kirly fld- s vrostrvnye. A Keleti tartomny arra jogosult szemlyei 1362-tl vehettek rszt a svdorszgi kirlyvlasztsban. A helyi kzigazgats irnytsa a kirlyi kzen lv vrakbl trtnt, a nagy hatalm vrurak azonban (pl. a Grip, Tott s Bielke csald) gyakorlatilag fggetlentettk magukat a kirlyi hatalomtl. Az adterhek vltoz nagysgak voltak, de a parasztok megriztk szemlyi szabadsgukat, nem alakult ki jobbgysg. A fontos hatalmi tnyezv fejldtt turkui pspksg a finn kultra blcsjv vlt. Ekkor mr finn fiatalok is tanulhattak hres eurpai egyetemeken. A kereskedelem a vrosokban kezdett sszpontosulni (Turku, Porvoo, Viipuri, Rauma, Ulvila, Naantali).
1397-ben Svdorszg Dnival s Norvgival egytt ltrehozta az elssorban dn rdekeket szolgl kalmari unit, amelyben az 1430-as vektl llandsultak a hbork. 1438-ban Satakunta megyben parasztfelkels trt ki, melynek eredmnyekppen a finnorszgi parasztsg is elkldhette kpviselit a svd orszggylsre. A Sture csald kiemelked tagjai ltal vezetett uniellenes harcokban Finnorszg Svdorszg gazdasgi bzisul szolglt. A 15. szzad elejn Finnorszg sajt legfelsbb brsgot kapott.
Erik Axelsson Tott kormnyz 1475-ben kezdte pttetni Olavinlinna vrt Svdorszg tovbbi keleti terjeszkedsnek tmogatsra. A Moszkvai Nagyfejedelemsg s Svdorszg kztt kitrt hbort (az n. „rgi viszlykodst”, 1495–1497) lezr novgorodi bke nem vltoztatott a korbbi hatrokon, azonban a bkekts ellenre a svd Keleti tartomny (Finnorszg) hatrai a gyakorlatban folyamatosan toldtak keletre s szakra.
A kalmari uni felbomlsa utn Svd-Finnorszgban I. Vasa Gusztv lett az uralkod (1523–1560), aki 1527-tl protestns abszolutizmust vezetett be, kisajttotta az egyhzi javak nagy rszt, s megteremtette Svdorszg nagyhatalomm vlsnak feltteleit. A reformcit Finnorszgban Mikael Agricola turkui pspk vezette. Az fordtsban jelent meg 1548-ban finn nyelven az jszvetsg. A kirly 1550-ben megalaptotta Helsinki (Helsingfors) vrost, hogy ezzel is tmogassa a nmetek visszaszortst a Balti-tengeri kereskedelemben. A finnorszgi vrosok letben s gazdasgban fontos szerepet jtszott a nmetajk lakossg is.
1555–57-ben jabb hbor zajlott Svdorszg s Oroszorszg kztt, mely elssorban Savo megyben okozott nagy puszttst. 1556-ban I. Vasa Gusztv hercegsg rangjra emelte Finnorszgot, melynek hercegv fit, Jnost (a ksbbi III. Jnos svd kirlyt, 1568–1592) tette meg. Jnos Turkuban felesgvel, Jagell Katalinnal fnyes renesznsz udvart tartott fenn. III. Jnos kirly 1581-tl hasznlta a Finnorszg nagyhercege cmet. A szzad utols negyedben vvott svd–orosz hbor („hossz viszlykods”, 1570–1590) terheit elssorban a finnek viseltk. Az 1595-s tyssini (tjavzinszki) bke alapjn Svd-Finnorszg keleti hatra Savo keleti lakott terletei mentn haladt szaknak, egszen a Jeges-tengerig.
1596–97-ben zajlott a finn trtnelem legnagyobb paraszthborja („buzognyhbor”), amelyet Klaus Fleming helytart vert le. A szzadvgi bels viszlyokbl gyztesknt kikerlve Kroly herceg (1604-tl IX. Kroly) 1599-ben megszerezte Finnorszgot a katolikus III. Zsigmond kirly hveitl, s 50 nemest kivgeztetett. A 17. szzad elejn vvott jabb svd-orosz hborskodst lezr sztolbovi bkben (1617) Oroszorszg lemondott a Ladoga-t nyugati s szaki partvidkrl s Ingermanlandrl (Inkerirl). Ezeken az tkzznknak tekintett terleteken a svd llam nagy adkat vetett ki, s erszakosan terjesztette az evanglikus hitet, ezrt a helyi (fleg karjalai) lakossg tmegesen meneklt az Oroszorszghoz tartoz terletekre. Az elkltzttek helyre evanglikus finneket teleptettek (inkeri finnek).
II. Gusztv Adolf (1617–1632) svd kirly uralkodsa idejn Finnorszgot kzvetlenl a birodalmi adminisztrcihoz csatoltk. A Keleti tartomnyban svd lett a hivatalos nyelv, ismt svd ajk lakossg ramlott Finnorszgba. A szzad els felben s kzepn P. Brahe fkormnyzi tevkenysge (1637–1640, 1648–1654) minden tren jtkony hatst gyakorolt a finnorszgi fejldsre. 1640-ben megalaptottk a Turkui Akadmit (a Helsinki Egyetem jogeldjt). 1642-ben megjelent a teljes Biblia finn nyelven. Finnorszg jelents kereskedelmet bonyoltott le Stockholmon keresztl. 1680-ban kerlt sor az n. nagy redukcira, amelyben XI. Kroly (1660–1697) nyomsra a rendek beleegyeztek abba, hogy a korbban elajndkozott birtokok ismt visszakerljenek a korona birtokba, majd 1682-ben nknyuralkodv nyilvntottk a kirlyt. A hatalom kzpontostsval svdestsi hullm is egytt jrt, mely tiltakozst vltott ki az n. fennofilek krben. Az 1696–97-es nagy hnsgben elpusztult a finnek kzel egyharmada.
A nagy szaki hborban (1700–1721) egsz Finnorszg orosz kzre kerlt: az 1714-tl 1721-ig tart n. „nagy viszlykods” idejn a legtbb pusztts Pohjanmaa (Ostrobotnia) s Ahvenanmaa (Åland) vidkeit rte. Az 1721-ben, Uusikaupunkiban (Nystadt) megkttt bke alapjn Oroszorszghoz kerlt Ingermanland, Dlkelet-Finnorszg valamint Karjala nagyobbik rsze. Finnorszg tovbbra is Svdorszg rsze maradt, mely ugyan elvesztette nagyhatalmi pozcijt, de mgis revnsra kszlt Oroszorszg ellen. A kvetkez orosz–svd hbort (1741–43) lezr turkui bkben Hamina s Lappeenranta vrosa is Oroszorszghoz kerlt, az j hatrt a Kymi foly mentn hztk meg.
A rendek 1738-ban kezddtt uralmnak, amely korltozta a kirlyi hatalmat, III. Gusztv (1771–1791) llamcsnye vetett vget 1772-ben. A szzad folyamn a politikai csatrozsok ellenre Finnorszg gazdasga fejldtt, ltrejttek az alapvet ipargak (fm- s faipar, textilmvessg), s 1765-tl klkereskedelmi jogot kaptak Pohjanmaa megye (Ostrobotnia) vrosai. Elssorban ktrnyt s frszipari termkeket vittek ki Finnorszgbl. Az jabb orosz–svd hbor idejn a III. Gusztv (1771–1792) kirllyal szemben ll finnorszgi tisztek megalaptottk az Anjalai Szvetsget, mely Finnorszg autonmijt orosz fennhatsg alatt kvnta megvalstani. Ezen irnyzat legkiemelkedbb kpviselje G. M. Sprengtporten volt, aki mr 1786-tl orosz szolglatban llt.
A 19. szzad elejnek Napleon ltal indtott hbori s a hatalmi viszonyok trendezdse megvltoztatta Finnorszg helyzett is. A tilsiti bkben (1807) Finnorszg Oroszorszg rdekszfrjba kerlt. Az 1808–09-es n. „Finnorszg hborjban” a finn terleteket oroszok szlltk meg. A haminai bkben (1809) Svdorszg lemondott Finnorszgrl Ahvenanmaa szigetvel (Ålanddal) egytt. Az 1809-es porvooi orszggylsen I. Sndor cr eskt tett a finn (svd) alkotmny betartsra, s a finn npet a nemzet rangjra emelte. Finnorszg ngykamars rendi orszggylssel s sajt kormnnyal (szentus) rendelkez autonm nagyhercegsgknt lett Oroszorszg rsze: az evanglikus egyhz s a korbbi adminisztrci s igazsgszolgltats, valamint a svd nyelv hivatalos sttusa rintetlen maradt. Maga a cr vette fel a nagyhercegi cmet, a finnorszgi kzigazgats lre pedig fkormnyzt nevezett ki. Szentptervrott ltrehoztk a Finn gyek Bizottsgt.
A Finnorszggal mintegy ksrletez liberlis cri politika (I. Sndor) a ksbbiekben sok vitt eredmnyezett: az oroszok visszavonhat kegynek, a finnek szinte szvetsgi szerzdsnek rtelmeztk. 1812-ben a nagyhercegsg fvrosa Turku utn Helsinki lett, s egyestettk Finnorszggal a korbban elcsatolt Viipuri (Viborgi) Kormnyzsgot (Rgi-Finnorszg). A vmhatrok megszntetse jtkonyan hatott a finn iparra s kereskedelemre. 1811-ben megalaptottk a Finn Bankot. Nyugat-Finnorszgban a kereskedelemben s a kzlekedsben svd orientci rvnyeslt, mg Kelet-Finnorszg egyre inkbb Szentptervr fel fordult.
I. Mikls cr idejn fokozdott a finn autonmira nehezed nyoms. A nemzeti breds els hullmt kveten (ez az n. turkui romantika idszaka) 1831-ben megalaptottk a Finn Irodalmi Trsasgot. 1835-ben jelent meg a Kalevala els, majd 1849-ben bvtett kiadsa. Az eposz s gyjtje-sszelltja, Elias Lnnrot rendkvli mdon hozzjrult a nemzeti ntudat ersdshez, a nemzeti mozgalom kialakulshoz.
A krmi hbor idejn, amikor Oroszorszg ellenfelei Trkorszg segtsgre siettek, az oroszok ellen fellp angol–francia flotta gyzta Finnorszg partvidkt. Az 1860–1880 kztti idszakra gyors gazdasgi s kulturlis fejlds volt jellemz. A pnzreformmal (1860–1865) Finnorszgnak sajt pnze lett, a mrka. Fejldtt az orszg kzlekedse is. A Saimaa-csatorna megnyitst (1856) kvette a Helsinkit Hmeenlinnval sszekt els vastvonal tadsa. 1867–68-ban volt Finnorszgban az utols nagy hnsg.
Az orszggyls tbb mint fl vszzad utni jbli sszehvsa (1863–64) visszatrst jelentett az alkotmnyos kormnyzshoz. II. Sndor cr liberlis trvnyei s rendeletei elsegtettk az j trsadalmi formra val ttrst. Az 1863-as nyelvrendelet a svd mellett msik hivatalos nyelvv a finnt tette meg. 1878-tl Finnorszg sajt hadsereggel rendelkezett. A J. V. Snellman ltal sztnztt, a finn nyelv kultra s a gazdasg fejldst clul tz n. fennomn mozgalom Y. S. Yrj-Koskinen vezetsvel Finn Prtt alakult. Vlaszul kialakult a svd rzelm rtelmisg mozgalma s kezdetben a liberlisok is kln tbort alkottak.
A birodalom egysgestsre irnyul orosz trekvsek az 1890-es vekben rtk el Finnorszgot. Az 1899-es februri manifesztumban II. Mikls korltozta Finnorszg alkotmnyt, megkezddtt az n. „els elnyoms” korszaka (1899–1905). Finnorszgban tiltakoz npmozgalom kezddtt, s 1899-ben tbb mint flmilli alrst gyjtttek. 1901-ben feloszlattk a finn hadsereget, megkezddik a finn fiatalok knyszersorozsa az orosz hadseregbe. 1903-ban dikttori hatalommal ruhztk fel Ny. Bobrikov fkormnyzt, aki a kvetkez vben mernylet ldozatv vlt. A kt rszre oszlott Finn Prtbl az finnek trgyalsos megoldst, mg a nemzeti liberlis ifj-finnek passzv ellenllst hirdettek.
A 19. sz. vgn megjulban volt az ipar, a mezgazdasgban az llattenyszts volt a vezet gazat. A fldnlkliek s zsellrek nagy szma szocilis feszltsget eredmnyezett, vtizedeken keresztl folytatdott a kivndorls Finnorszgbl. Az 1899-ben alaptott Munksprt 1903-tl Finn Szocildemokrata Prtt vlt. Az 1905-s oroszorszgi esemnyek hatsra sszel ltalnos sztrjk kezddtt Finnorszgban, megjelent az n. Vrs Kiltvny. A cr knytelen volt visszavonni a finn alkotmnyba tkz rendeleteit. A nknek is szavazati jogot ad 1906-os demokratikus vlasztsi reform kvetkeztben egykamars parlament (Eduskunta, Riksdag) jtt ltre. Az 1907-es vlasztsokon a Finn Szocildemokrata Prt gyztt, a 200 mandtumbl 80-at szerezve meg.
1908-tl ismt egysgest, oroszost tendencik rvnyesltek a kzponti politikban, amelyet a „msodik elnyoms korszaknak” neveznek (1908–1916). Az 1910-ben hozott cri manifesztum a nagyhercegsg alkotmnynak megszntetst irnyozta el, de kivitelezse nem sikerlt. Az 1916-os vlasztsokon ismt a szocildemokratk arattak gyzelmet. 1917-ben az Ideiglenes Kormny jlag helyrelltotta az autonmit, majd feloszlatta a parlamentet, mert az nmagra ruhzta a hatalmat Finnorszgban (hatalmi trvny). Az oktberi vlasztsokon a polgri prtok kerltek tbbsgbe, P. E. Svinhufvud alaktott kormnyt.
Az orszggyls 1917. december 6-n fggetlen kztrsasgnak kiltotta ki Finnorszgot, melynek fggetlensgt Szovjet-Oroszorszg (1918. janur 4-n), majd Franciaorszg, Svdorszg s Nmetorszg is elismerte. Ezzel az aktussal teljesedett ki a finnek nemzett vlsa. A finn np a trtnelmi esemnyek s termszeti katasztrfk kvetkeztben eleinte igen ingadoz ltszmban, a 19. szzadtl pedig folyamatosan gyarapodva jutott el napjainkig.
A finn npessg szmnak alakulst mutatja a kvetkez tblzat:
1571 |
kb. 300 000 |
1695 |
kb. 500 000 |
1721 |
kb. 391 000 |
1800 |
832 700 |
1850 |
1 624 300 |
1900 |
2 655 900 |
1910 |
2 934 400 |
1920 |
3 147 600 |
1930 |
3 462 700 |
1940 |
3 695 600 |
1950 |
4 029 800 |
1960 |
4 446 200 |
1970 |
4 598 300 |
1980 |
4 787 800 |
1990 |
4 998 500 |
1999 |
5 171 000 |
2001 |
5 195 000 |
1918. janur 28-n Helsinki s Dl-Finnorszg a Finn Szocildemokrata Prt radiklis szrnya ltal vezetett vrsk kezbe kerlt. Az idkzben Vaasba meneklt kormny, mely Finnorszg kzps s szaki terlett birtokolta, a finn hadsereg vezetjv tbornoki rangban az egykori cri tisztet, C. G. E. Mannerheimet nevezte ki. A janurtl mjusig tart polgrhborban – amelyben a Nmetorszgban kikpzst nyert finnek, az n. jkrik is rszt vettek a fehrek oldaln – a kormnyerk nmet segtsggel legyztk a Szovjet-Oroszorszg tmogatst lvez vrsket. A harcoknak s a terrornak sszesen kb. 30 000-en estek ldozatul.
A fehrek gyzelme utn Svinhufvudot kormnyzv vlasztottk. A parlament nmet nyomsra 1918 szn Frigyes Kroly hesseni herceget vlasztotta kirlynak, aki a vilghbors nmet veresg miatt nem foglalhatta el trnjt. Vgl az antant tmogatst lvez Mannerheimet vlasztottk kormnyzv. 1919 tavaszn az USA s Nagy-Britannia is elismerte Finnorszg fggetlensgt. Az v nyarn megszletett finn alkotmny szles kr hatalommal ruhzta fel a kztrsasgi elnkt. A liberlis K. J. Ståhlberg lett az els kztrsasgi elnk (1919–1925). A finn mellett a svdet is hivatalos nyelvnek ismertk el. A finnorszgi svd lakossg (klnsen a nemessg s az rtelmisg) az eltelt vszzadok sorn meghatroz szerepet jtszott Finnorszg trtnelmben. A 19. szzad vgtl befolysuk rohamosan cskkent, az egykori vezet szerep helyett fokozatosan a nyelvi kisebbsg szerepkrbe kerltek. A svd (nyelv) npessg arnynak alakulst mutatja a kvetkez tblzat:
A FINNORSZGI SVD LAKOSSG SZMNAK S ARNYNAK ALAKULSA |
v |
Szm |
% |
1610 |
70 000 |
17,5% |
1749 |
87 200 |
16,3% |
1815 |
160 000 |
16,2% |
1880 |
294 900 |
14,3% |
1890 |
322 600 |
13,6% |
1900 |
349 700 |
12,9% |
1910 |
339 000 |
11,6% |
1920 |
341 000 |
11,0% |
1930 |
342 000 |
10,1% |
1950 |
348 300 |
8,5% |
1960 |
330 500 |
7,4% |
1970 |
303 400 |
6,6% |
1975 |
302 700 |
6,4% |
1979 |
301 554 |
6,3% |
1980 |
300 500 |
6,3% |
1985 |
299 100 |
6,1% |
1990 |
296 700 |
5,9% |
1999 |
292 439 |
5,66% |
A Szovjet-Oroszorszg elleni harcokban finn nkntesek is rszt vettek sztorszgban s Kelet-Karjalban. 1920-ban megszletett az Ahvenanmaa (Åland) nkormnyzatrl szl trvny, majd oktberben alrtk a Finnorszg s Szovjet-Oroszorszg kztti tartui bkt: Finnorszg megkapta a Barents-tengernl lv Petsamo (Pecsenga) vidkt, de Kelet-Karjalt nem. 1920-ban Finnorszgot felvettk a Nemzetek Szvetsgbe, mely a Finnorszg s Svdorszg kztti vitban (1921-ben) Finnorszgnak tlte a svd nyelv Ahvenanmaat (Ålandot).
A politikai helyzet stabilizldsa utn rendeztk a fldkrdst is. Lehetv tettk a zsellrbirtokok megvsrlst, s megkezddtt a fldnlkliek fldhz juttatsa (Lex Kallio, 1922). A polgrhbor okozta sebek sokig les vlasztvonalat hztak a szocialista s a polgri prtok kztt, utbbiakat mg a finn s svd nyelvek kztti ellenttek is megosztottk. Az 1920-as vekben ltalban a centrumhoz tartoz Agrruni s a jobboldal volt kormnyon, annak ellenre, hogy a vlasztsokon rendre a Finn Szocildemokrata Prt szerezte a legtbb szavazatot. A liberlisok tmogatottsga fokozatosan cskkent. A klpolitikban Finnorszg kezdetben a balti llamokhoz s Lengyelorszghoz kzeledett.
1924-tl politikai jobbratolds kezddtt. L. K. Relander (1925–1931) elnksge vgn rte el Finnorszgot a gazdasgi vlsg. A kommunizmustl val flelem s a jobboldali radikalizmus a Lapua-mozgalomban (Lapua finn vros) lttt formt, amelyet a kommunistaellenes trvnyek (1930) meghozatala utn 1932-ben oszlattak fel (mntsli llamcsny-ksrlet), majd fokozatosan cskkenni kezdett a szlsjobboldal npszersge. Svinhuvfud (1931–1937) elnk idejn stabilizldott a belpolitika, majd 1937-ben K. Kallio elnksge alatt mr az Agrruni s a Finn Szocildemokrata Prt alkothatott koalcit, amelynek eredmnyekppen fontos politikai, szocilis s gazdasgi intzkedsek szlettek. Sikerlt enyhteni a finn–svd nyelvi ellentteken is. Finnorszg elssorban agrrorszg maradt, de gyorsan fejldtt a papr-, frsz- s fmipar. A nemzeti jvedelem vente tlagosan 4,4%-kal nvekedett. A finn klpolitika 1935-tl egyre inkbb skandinv (semleges) orientltsgv vlt. Finnorszg 1932-ben megnemtmadsi szerzdst kttt a Szovjetunival.
A Molotov–Ribbentrop paktum (1939. aug. 23.) titkos zradkban Finnorszg a Szovjetuni rdekszfrjba kerlt. A Szovjetuni 1939 szn Leningrd vdelmre hivatkozva terleti kvetelsekkel lpett fel Finnorszggal szemben. A szovjet–finn trgyalsok nem vezettek eredmnyre. Megindult a szovjet hadigpezet. Az 1939. november 30-n kezddtt n. „tli hborban” a finn hader meglltotta a szovjet tmadst, de 1940. mrcius 13-n knytelen volt elfogadni a moszkvai bke feltteleit: Nyugat-Karjala s ms terletek (Finnorszg terletnek kb. 10%-a) elvesztse mellett a Szovjetuni Hankban katonai tmaszpontot ltestett. Az elvesztett terletekrl kb. 420 000 ember meneklt t Finnorszgba. Leteleptsk, munkba lltsuk bonyolult feladatot jelentett Finnorszg szmra.
K. Kallio elnk halla utn R. Ryti lett az elnk (1940–44). A II. vilghbor idejn bizalmi viszonyt alaktottak ki a kormny s a parlament kztt, az sszes (leglis) prt rszt vett a kormnyzsban. Szvetsgesek hinyban 1940–41-ben Finnorszg Nmetorszghoz kezdett kzeledni. Engedlyeztk, hogy szak-Finnorszgban nmet katonk lpjenek be az orszg terletre, s felvonulsi terletknt hasznljk azt. Amikor Nmetorszg 1941. jnius 22-n megtmadta a Szovjetunit, Finnorszg feladta semlegessgt (mivel szovjet lgitmadsok rtk), s jnius 25-n belpett a Szovjetuni elleni hborba. Finnorszg s Nmetorszg kztt nem volt hivatalos szvetsgi szerzds, finn rszrl a kzs ellensg elleni harccal magyarztk az egyttmkdst. Az n. folytatlagos hbor elszr finn sikereket hozott. Finnorszg visszafoglalta a Szovjetuni ltal 1939–40-ben elcsatolt terleteket, valamint Kelet-Karjala egy rszt, s gy Finnorszg megszll orszgg is vlt. Az 1944-es nagy nyri szovjet offenzva meglltsa utn szeptember 19-n ktttk meg a szovjet–finn fegyverszneti egyezmnyt, amelynek feltteleit az 1947-es prizsi bkeszerzds is megerstette. A II. vilghborban sszesen 86 000 finn esett el, s 57 000-en szereztek maradand srlseket.
Az 1944-es fegyversznet rtelmben visszalltottk az 1940-es hatrokat, a Szovjetuni megkapta a Petsamo-vidket, 50 vre brbe vette a Porkkala-flszigetet (de tnylegesen csak 1955-ig brelte), valamint Finnorszg ktelezte magt, hogy Lappfldrl kizi a nmet csapatokat, s 300 milli dollr jvttelt fizet. Az elssorban ipari termkekben kifizetend jvttel hozzjrult a magas sznvonal finn ipar ltrejtthez. Finnorszg gazdasgnak talpra lltsa rdekben a Marshall-seglyt ugyan nem vehette ignybe, de j viszonyt polt az USA-val, ami elnys klcsnkben is megnyilvnult. Mindezek eredmnyekppen a finn gazdasg nhny v alatt ismt nvekedsi plyra llt.
A politikai s trsadalmi rendszer, gy a skandinv tpus prtszerkezet sem vtozott meg alapveten a II. vilghbort kveten, jellegzetessge maradt ugyanakkor a nagy agrrprt kzponti, idnknt meghatroz szerepe. Jellemz volt tovbb a munksmozgalom megosztottsga, msrszt a nyugat-eurpainl ersebb baloldali radikalizmus. Szovjet nyomsra korbbi vezet politikusokat hbors bnsknt brtnbntetsre tltek 1946-ban (R. Ryti, V. Tanner s msok). Ehhez szksg volt az alkotmny megvltoztatsra.
1948-ban Moszkvban alrtk a szovjet–finn Bartsgi, Egyttmkdsi s Segtsgnyjtsi Egyezmnyt, amelyben nem szerepelt automatikus segtsgnyjts. Finn rszrl sikerlt azt a kiegsztst is elfogadtatnia a msik fllel, hogy Finnorszg kvl kvn maradni a nagyhatalmak kztti vitkbl. Ez a szerzds 1991-ig volt rvnyben. A Mannerheimet (1944–1946) kvet kztrsasgi elnkk: J. K. Paasikivi (1946–1956) s U. K. Kekkonen (1956–1982) megteremtettk a finn klpolitika semleges irnyt (Paasikivi-Kekkonen vonal), amely a Szovjetunival fenntartott j kapcsolatokra tmaszkodva biztostotta Finnorszg fggetlensgt. Sikerlt meggyzni a Szovjetunit, hogy Finnorszg fell nem fenyegeti semmilyen veszly. Finnorszg 1955-ben lpett be az szaki llamok Tancsba, s ugyanebben az vben nyert felvtelt az ENSZ-be is.
A II. vilghbor utn a kommunistk vezetsvel baloldali tmegmozgalom alakult ki, gyakoriak voltak a sztrjkok s a demonstrcik, amelyek hozzjrultak ahhoz, hogy az elkvetkez vekben a trvnyhozs s a kormnyok figyelmet fordtsanak a szocilis problmk megoldsra. 1945-tl 1948-ig a kommunistk ltal vezetett Npi Demokratikus Uni a Finn Szocildemokrata Prttal s az Agrrunival alaktott kormnykoalcit, a kommunistk azonban nhny v elteltvel kiszorultak a hatalombl. 1948-ban szocildemokrata kisebbsgi kormny alakult, majd az Agrruni jtszott vezet szerepet. A kommunista vezets Npi Demokratikus Uni csak az 1960-as vekben kerlt be ismt a kormnyba. 1961-tl kezdve mind a bel-, mind a klpolitikban egyrtelmen Kekkonen elnk akarata rvnyeslt. 1973-ban a finn parlament egy kivteles trvny segtsgvel 1978-ig hosszabbtotta meg Kekkonen elnk megbizatst. 1966-tl kt vtizeden keresztl a centrista-baloldali koalcik jellemeztk a kormnyokat.
A hideghbor idejn a finn–szovjet kapcsolatokban fellp zavarokat (1948, 1958–1959, 1961) a finnek gyes politikval elhrtottk. A finn prtok knosan gyeltek arra, hogy politikjukkal semmilyen szovjet rdeket ne srtsenek. A gazdasgi letben sikeresen megtrtnt a termelsi szerkezet talaktsa, szoros, s Finnorszg szmra is elnys gazdasgi kapcsolatok pltek ki a Szovjetunival. Az risi s ignytelen szovjet piac kzelsge hatalmas megrendelseket eredmnyezett a finn ipar s mezgazdasg szmra, Finnorszg pedig a Szovjetunibl szerezte be energiahordoz szksgletnek jelents rszt. A papripar mellett fejldtt a fm- s gpipar s a hajpts. Finnorszg lassanknt ipari orszgg vlt.
A gazdasg fejldse azonban jelents trsadalmi feszltsgek kztt zajlott. A munkanlklisg miatt 1950–1980 kztt tbb mint 420 000-en telepedtek t Svdorszgba. Kzlk sokan amint tehettk, visszatrtek. Az 1960-as vektl rezheten ntt az letsznvonal, Finnorszg szaki tpus jlti llamm vlt. 1961-tl trsult tagja lett az Eurpai Szabadkereskedelmi Trsulsnak (EFTA) (majd rendes tagja 1986-tl), 1973-ban kttt szabadkereskedelmi egyezmnyt az EGK-val, s egyttmkdsi egyezmnyt a KGST-vel. 1975-ben Helsinkiben tartottk az els Eurpai Biztonsgi s Egyttmkdsi rtekezletet (EBE). Az ers s tkpes hadsereggel rendelkez Finnorszg 1956 ta rendszeresen rszt vett az ENSZ bkefenntart akciiban.
Kekkonent betegsge miatt M. H. Koivisto (1982–1994) vltotta fel az elnki szkben. Az 1980-as vek elejtl fokozatosan cskkent a kommunista prt tmogatinak szma. 1987-ben a Nemzeti Koalci nyerte meg a vlasztsokat, majd 1991–94 kztt a Centrumprt s a Nemzeti Koalci kormnya kvetkezett. Finnorszg 1992-ben krte felvtelt az EK-ba. Az 1994-es npszavazson a szavazk 57%-a tmogatta a tagsgot. 1995. janur 1. ta Finnorszg hivatalosan is tagja az Eurpai Uninak, s ugyanakkor csatlakozott a NATO Partnersg a bkrt programjhoz, s megfigyeli sttussal rendelkezik a WEU-ban.
A 80-as vek ltvnyos gazdasgi fejldst a 90-es vek elejtl gazdasgi recesszi vltotta fel. 1994-ben a munkanlkliek szma elrte a flmilli ft, a munkakpes lakossg ltszmnak 21%-t. A munkanlklisg a javul exporteredmnyek ellenre is csak lassan cskken. 1994-ben M. Ahtisaarit kzvetlen, ktlpcss vlasztssal vlasztottk kztrsasgi elnkk 6 vre. 1995-ben a szocildemokrata P. Lipponen megalaktotta n. szivrvny-kormnyt, amelyben a Nemzeti Koalci mellett a Baloldali Uni is helyet kapott. 1999-ben ugyanez a koalci maradt hatalmon. Az 1980-as vektl kezdve stabil kormnyok jttek ltre, amelyek kitltttk teljes hivatali idejket.
2000-ben az elnkvlaszts msodik forduljban T. Halonent megvlasztottk a Finn Kztrsasg els ni elnknek. Beiktatsa egybeesett az alkotmnymdosts hatlyba lpsvel, mely a parlament javra cskkentette az elnki hatalmat.
http://ludens.elte.hu/~briseis/finnugor/egyestort/finn/finntort.html
(Bereczki Andrs)
|