A Saimaa-tvidk t legfontosabb kiktvrosnak (Mikkeli, Kuopio, Joensuu, Lappeenranta s Savonlinna) egyike. Termszeti szpsgrl, memlkeirl hres. Mivel a msodik vilghbor idejn itt volt Mannerheim marsall fhadiszllsa, szmos finn film sznhelyeknt a vros a filmekrl is ismertt vlt.
A mai vros helyn hajdanvolt egyhzkzsget, amelyhez nemcsak az egsz Savo, hanem Karjala egy rsze is hozztartozott, 1329-ben emlti egyik levelben Maunu Eerikinpoika (Erikfia Maunu) kirly. Az egykori egyhzi kzpont templombl csak a Kivisakasti, az 1320-as vekben plt sekrestyersz maradt meg. Ez Savo legrgebbi plete. A Mikkeli szaki rszben emelked Naisvuoritl (Asszony-hegy) szakra, kb. 10 percnyi jrsra ll. Kt t fogja kzre, az autsok mint "Savo legrtkesebb takadlyt" emlegetik.
De Mikkeliben van mg ennl is rgebbi ltnival. A vros Pursiala nev rszben tallhat Finnorszg harmadik legnagyobbhiidenkirnuja. A hiidenkirnu grnitba sott kthoz hasonlt, csak ppenhogy nem ember sta. Mintegy 10 000 vvel ezeltt, a jgkorszak vgn az olvad jgbl lett vz erteljes rvnyeiben kveket, grnitdarabokat is magval sodort. Ezek mly, lecsiszolt, sima fal trnkat vjtak a fldbe, vagyis Finnorszg esetn a grnitba. Maguk a kvek is olyan simv s kerekk csiszoldtak, mint egy-egy gygolybis. A hiidenkirnu magyarra lefordtva rdg-, vagy boszorknykpt jelent.
Az 1500-as vek vgn s a svd-orosz hbork idejn Mikkeli szmos trtnelmi esemny sznhelye volt. 1597-ben a finnek nagy paraszthborjnak, az n. nuijasotnak (buzogny-hbor) az utols savi csati itt zajlottak le. A Kaihunharju nev kis fldnyelven ll a Nuijamies (Buzognyos frfi) nev szobor, amely a Kivisakasti kzelben, az akkori paplaknl 1597 janur 23-n lejtszdott szomor esemny s a nuijasota emlkt rzi. Az emltett napon kb. 300 fellzadt paraszt (nuijamies - buzognyos) indult meg Klaus Fleming hvei ellen, akiket a turkui pspk fia vezetett. A nuijamiesek nem tudtk, hogy milyen tlervel llnak szemkzt. Knytelenek voltak a paplakig htrlni. Itt, ltvn a harc kimenetelt, trgyalsokba bocstkoztak. Ennek nem sok eredmnye lett: leltk ket mind az utols szlig, a vezetjket kerkbe trtk. A vrfrd hre elterjedt egsz Savban, s a hbor vgt jelentette.
1789-ben a vros kzpontjtl mintegy 7 km-re, a Porrassalminak nevezett fldnyelven kemny harcok sorn III. Gusztv kirly svd-finn csapatai legyztk II. Katalin crn seregeit. Az orosz csapatok ln ott llt a svd kirly egykori hve, az oroszprti, svdellenes "Anjalai szvetsg" vezre, a ptervri udvarba meneklt Yrj Maunu Sprengporten is. Ebben a csatban megsebeslt, ekkor hangzott el hres mondsa: "Sajt kutyim martak meg." A finnek - svd sznekben - 600-an voltak, az ellensg mintegy tzszeres tlerben. A keskeny fldnyelven, ahol a finnek helytllsbl s nfelldoz hazaszeretetbl pldamutatan vizsgztak, emlkm ll.
A csatkban elesettek emlkre lltott Jousiampuja (jsz) cm szobor a gt stlus, vrs tgls, 1897-ben plt szkesegyhz krli parkban lthat. A szkesegyhz oltrkpe: Krisztus a keresztfn, Pekka Halonen alkotsa.
A szkesegyhztl szakra es vrosrszben van a Naisvuori (Asszonyhegy). A hagyomny szerint az asszonyok innen figyeltk a porrasalmi tkzet esemnyeit. Ma kilttorony (nktorni) s szabadtri sznpad van rajta. A toronybl messzire elltni. A tjkozds megknnytse cljbl az ablakprknyok alatti trlk - keskeny vegcsk alatt meghzd kpek, fnykpek, trkpek - igaztjk tba a ltogatkat.
A szkesegyhztl kezdd Otavakatun van az 1871-ben plt fatemplom. Szomszdsgban tallhat aSuur-Savon museo (Nagy-Savo mzeum), amely Savo tartomny trtnelmvel, nprajzval ismerteti meg a ltogatit. A mzeum mellett ll Mannerheim marsall egsz alakos szobra.
A szkesegyhztl a msik irnyban, a tpart fel indulva el, hamarosan a Kaupungintalo (Vroshza) el rnk. Itt ll Otto Manninen szobra.
Porrasalmin tl, kb. 20 km-re Mikkelitl dlre van a trtnelmi nevezetessg Ristiina, ami Pietari Brahe felesgrl, Kristina Stenbockrl kapta a nevt.
A Ristinhoz tartoz Astuvansalmi partmenti sziklin fedeztk fel a skandinv llamok legnagyobb mret, kb. 4000 ves sziklarajzait.
A finnek lelemnyessgt mutatja, hogy ezek a rajzok alapul szolgltak az aranymveseknek mvszi kszereik elksztsnl.
 
Lemi telepls kzelben lv szikls tparton, mint pldul a Kivijrvi (K-t) partjn, Ruominl, sem ritkk a sziklarajzok. A Syntymniemi nev fldnylvnyon pedig barlang van, amelyet a hagyomny szerint a Nagy szaki Hbor idejn bvhelynek hasznltak.
http://www.viita.eoldal.hu/cikkek/latnivalok/mikkeli.html
|