Finnorszgban 1923 ta teljes vallsszabadsg van. A vallsszabadsg alkotmnyos alapjog, amely szerint az llampolgrnak joga van hitt megvallania s gyakorolnia, tovbb valamilyen vallsi kzssghez tartoznia, vagy azoktl tvol maradnia.
A 2003-ban elfogadott vallsszabadsgi trvny a pozitv vallsszabadsg alapjaira pl. A trvny a vallst az egyn vlasztsn tl a kzssgi hagyomny rszeknt rtelmezi. Az llam feladata, hogy a vallsszabadsg megvalsulshoz a feltteleket biztostsa.
Az orszg legnagyobb egyhza az evanglikus egyhz. Az orszg npessgnek 83,1 szzalka az evanglikus egyhz tagja, egy szzalk pedig az ortodox egyhzhoz tartozik. A npessg mintegy 13 szzalka nem tartozik egyetlen hivatalos egyhzhoz sem.
A keresztnysg az els vezred vge eltt rte el az orszgot. A katolikus egyhz ltrejtte Erik svd kirly s az angol szlets Henrik pspk keresztes hadjrathoz ktdik az 1100-as vekben. Az orszg Gusztv Vasa uralkodsa idejn vlt evanglikuss, mikor a kirly hatrozatra egsz Svdorszg - amelyhez Finnorszg is tartozott akkoriban - llamvallsa az evanglikus valls lett.
Az ortodox hats keletrl rte az orszgot az 1100-as vektl kezdve. Egszen az 1970-es vekig az ortodox valls az orosz s karjalai csaldok hagyomnya volt.
Miutn az utbbi vekben a hazafiassg s az evanglikus identits a nemzetkzi hatsok eredmnyeknt jelents vltozson ment keresztl, az egyhzbl kivlk szma cskkent, st, szmosan krtk felvtelket.
http://www.finland.hu/public/default.aspx?nodeid=39344&contentlan=28&culture=hu-HU#Vrosok
|